fbpx
Po ovoci se tloustne! aneb Výživové předsudky, díl druhý. 

Po ovoci se tloustne! aneb Výživové předsudky, díl druhý. 

Po ovoci se tloustne! Už jste to slyšeli? Pak vězte, že autorem tohoto výroku byl určitě „odborník“. Všeho s mírou a platí to i o ovoci, ale rozhodně ho nevynechávejte.

A víte, kolik v průměru denně sníte čerstvého ovoce a zeleniny? Ani gram, 200 gramů, 500 gramů nebo více?

Aby vaše tělo dostalo potřebnou denní dávku vlákniny, minerálních látek, vitamínů a stopových prvků, měli byste sníst minimálně kilo (ideálně převážně čerstvé) zeleniny a ovoce. Možná vás to trochu vyděsilo, ale ta porce není tak veliká jak se zprvu zdá, pokud rozdělíte příjem ovoce a zeleniny do 5-6 porcí během dne.

Patříte k lidem, kteří se ve večerních hodinách vyhýbají ovoci jako čert kříži? Není důvod. Ovoce se poměrně snadno a rychle tráví, takže pokud si dáte jablko, pomeranč či jiný druh ovoce jako druhou večeři, bude vám lehce a nebudete mít problém brzy na to usnout.

Trápí Vás kalorická hodnota ovoce? Bojíte se jej jíst, abyste nepřibrali? Klidně hoďte obavy za hlavu a dejte si na odpolední svačinku banány či hroznové víno. Čerstvé ovoce má obecně vysoký obsah vlákniny a vody – tyto dvě složky tvoří hlavní část objemu ovoce, a přirozeně vás tak limitují v jeho nadměrné konzumaci. Zkuste si sníst 10 banánů jen tak na svačinku – z tohoto množství byste už výčitky mít mohli. Málokdo však obstojí, již při 5 kusech nastávají problémy 🙂

Přibírá-li člověk na hmotnosti, je to v drtivé většině z nedostatku pohybu a z nadměrného příjmu jídel s vysokou denzitou (tato jídla obsahují v porovnání s ovocem a zeleninou minimum vody a vlákniny a jsou naopak hutná, bohatá na tuk a přidaný cukr).

Jezte jednoduchá jídla – dejte si místo ovocného salátu s jogurtem jen jeden druh ovoce, za to však klidně větší porci. Jednoduchost bude mít za následek snazší, efektivnější a rychlejší trávení.

 

Zanechat odpověď