fbpx
Jarní detoxikace může i chutnat!

Jarní detoxikace může i chutnat!

Máte pocit, že jste po zimních měsících vyčerpaní? Pak potřebujete detoxikaci jako sůl!

Jarní detoxikace je v těchto měsících často zmiňované téma, mnohdy se však pod tímto pojmem skrývají nesmyslné a předražené preparáty, díky kterým si v drtivé většině zdraví opravdu nekoupíte. Na prášky, kapky a krémy se zázračnými účinky zapomeňte a ozdravte své tělo přirozenou stravou ve směru zevnitř ven. Takový detox má opravdu smysl. 

Žijete-li zdravým životním stylem – tedy jíte vyváženou stravu, pravidelně sportujete a jste odolní vůči stresu, žádnou detoxikaci nepotřebujete. Vaše tělo je schopno se neustále přirozeně čistit. Pokud ale jedna z částí pokulhává, pak je občasná detoxikace na místě, protože vaše tělo nedokáže přebytek toxinů dostatečně z těla odvádět pryč. Bohužel – současné dění a životní styl většiny lidí přináší i vysokou zátěž na organismus. I díky takovému způsobu života se potýkáme s nárůstem civilizačních onemocnění. Stojí za nimi stres, nedostatek spánku, nekvalitní a nepravidelné stravování, nedostatečný pohyb a znečištěné ovzduší, které náš život zkracuje i o několik let.

Jak poznáme, že už toho má naše tělo dost?

Máme několik detoxikačních systémů: játra, plíce, kůže, ledviny, lymfatický systém a střeva. Když je systém přetížený, zkolabuje. Platí to pro vaše tělo, stejně jako pro počítač. Systém přestane zvládat svou práci na sto procent a na organizmu se to logicky projeví.

  • Játra čistí krev od jedovatých složek a pokud jsou přetíženy, mohou se objevit různé otoky, nauzea, problémy s trávením a metabolismem tuků a potaženým jazykem.
  • Ledviny filtruji krev od toxinů, které následně vylučujeme močí. Jestliže ledviny nestíhají svou práci, dochází k různým zdravotním potížím spojeným s močením a infekcemi močového ústrojí.
  • Přetížení lymfatického systému má za následek špatnou funkci v oblasti imunity, ale také vznik celulitidy, otoků, špatný metabolismus tuků a stojí i za kruhy pod očima.
  • Kůže se zbavuje toxinů potem, při přetížení rychleji stárne, tvoří se celulitida, akné a vznikají i různé pigmentové skvrny.
  • Plíce trpí hlavně díky znečištěnému ovzduší. Jejich přetížení se projeví sníženou imunitou, zhoršením stavu pleti, předčasným stárnutím, alergiemi, kašlem a podobně.
  • Ve střevech se štěpí potrava, a je proto důležité, aby dobře fungovala. Když je zatížíme nekvalitní a nezdravou stravou, mohou nás následně zlobit (nadýmání, zácpa, průjem).

Jarní detoxikace, citronová šťáva

Jarní domácí detox

V podstatě by jarní detoxikace mohla vaše tělo udržovat pravidelně, ale odborníci doporučují absolvování takovéto kůry alespoň po dobu jednoho měsíce. Tělo skvěle pročisťuje citrónová šťáva. Dejte si každé ráno šťávu z jednoho citrónu naředěnou se sklenicí horké vody. Dříve než se vydáte do práce, zkuste několik protahovacích cviků, ideální k tomu je například reiki anebo jóga. Denně vypijte jednu sklenici ovocné anebo zeleninové šťávy.

Základem každého detoxikačního programu je zdravá strava bohatá na zeleninu, ovoce, celozrnné  pečivo, rýži, pohanku, jáhly, luštěniny, ryby, hovězí a kuřecí maso, semena, ořechy, olivy olivové a sezamové oleje. Přísun zeleniny by měl každý den čítat množství okolo 400 gramů.  Nezapomínejte na oběd, je to hlavní jídlo dne! Vyhraďte si každý den alespoň jednu hodinu pro relaxaci. Začněte cvičit, a to minimálně 4x týdně. Večer před jídlem si uvařte zázvorový čaj. Každý den si dopřejte i dostatečný prostor pro spánek (7 – 8 hodin).

  • Vyměňte živočišné mléko za ROSTLINNÉ – makové, kokosové, ovesné, pohankové, rýžové, konopné či mandlové.
  • Maso dejte k ledu.
  • Neslaďte nebo slaďte, ale pouze kvalitním medem, stévií či kokosovým cukrem.
  • Mrkev, řepu a řapíkatý celer zařaďte běžně do své stravy.

Přečtěte si také náš článek o potravinách, které přirozeně detoxikují naše tělo.

Zanechat odpověď